16 листопада відзначається Міжнародний день толерантності
«Толерантність – риса ХХІ століття»
…І в житті, як на полі мінному,
я просила в цьому сторіччі
хоч би той магазинний мінімум:
– Люди, будьте взаємно ввічливі! –
і якби на те моя воля,
написала б я скрізь курсивами:
– Так багато на світі горя,
люди, будьте взаємно красивими!
ЛІНА КОСТЕНКО
16 листопада відзначається Міжнародний день толерантності (International Day for Tolerance). У 1995 році на двадцять восьмій сесії Генеральної Конференції ЮНЕСКО її учасники ухвалили «Декларацію принципів толерантності» і проголосили 16 листопада Міжнародним Днем толерантності, який щорічно відзначається у країнах-членах цієї організації.
Толерантність – це повага до людської індивідуальності, прийняття та правильне розуміння різноманіття культур та форм самовираження.
Що означає слово «толерантність»? У перекладі українською це терпимість (від латинського tolerantia – терпіння). Терпимість – це культура миру. Толерантність – це намагання зрозуміти цінності та особливості світогляду іншої людини, це не поблажливість, але й не байдужість, не мовчазна терплячість до спотворених форм поведінки людей, проте й не вседозволеність, що часто межує з агресією й неодмінно призводить до прихованих чи відверто виражених конфліктів.
Толерантність як ставлення породжує довіру, готовність до співробітництва й компромісу, товариськість і приязність. Для того, щоб досягти успіху у власному житті, кожному доцільно сформувати у собі толерантність як рису характеру.
З 28 жовтня 2024 року на базі Сумського Палацу дітей та юнацтва проходили практику студенти Сумського державного педагогічного університету ім. А.С.Макаренка: Петруша Аліна, Гузєєва Анастасія, Мисюра Юля, Бондаренко Юлія, Маруха Анастасія. Згідно з планом роботи психолога ПДЮ студенти розробили та провели онлайн-тестування за допомогою Google Форми для створення зворотного зв’язку. Соціологічне опитування проводилось з метою вивчення та розуміння вихованцями поняття толерантності.
В опитуванні взяли участь 48 учасників.
Загальногруповий підсумок опитування, з погляду конкретної групи респондентів.
- Що таке толерантність? Вміння приймати інших такими, якими вони є. – 100%
- Як проявляється толерантність у спілкуванні? Повага до інших – 98%
- Яка з перелічених якостей є основною для розвитку толерантності? Уміння володіти собою (витримка) – 95%; здатність співпереживати – 78%.
- Чому толерантність важлива для суспільства? Допомагає уникати конфліктів та створювати гармонійні відносини – 98%.
- Оберіть три риси, які, на вашу думку, притаманні толерантній особистості. Терпіння – 10,5%. Почуття гумору – 7,9%. Доброзичливість – 31,6%. Уміння слухати – 13,2%. Здатність співпереживати – 2,6%. Уміння поставити себе на місце іншої людини – 26,3%. Довіра – 7,9%.
- Як ви вважаєте, толерантність – це:
Коли всі люди ввічливі. Терпіння, доброзичливість, уміння слухати. Вміння поважати думку інших. Вміння приймати людей такими, як вони є. Вміння слухати й поважати думку інших. Сприйняття інших, які вони є. Уникати конфліктних ситуацій і бути щирими. Коли людина може відчути те, що відчуває інший і тим самим допомогти йому. Уміння слухати, поставити себе на місце іншого, уміння співчувати, переживати, уміння не створювати конфліктні ситуації та/або виходити з них з позитивними емоціями слухати інших. Вміння сприймати іншу думку. Повага й уміння слухати людей. Вміння гарний слух та почуття гумору. Вміння чути думку інших та поважати їх. Вміння приймати думку інших, співпереживання, доброзичливість, повага до чужого вибору, думок. Повага та довіра до інших. Повага до інших та прийняття їхніх поглядів. Поваго до людей. Толерантність – це повага до інших людей, це вміння слухати інших і приймати їх такими я вони є. Повага до іншої людини, і також вміння підтримати, вислухати тощо. Толерантність це співчуття повага терпіння добра душа. Толерантність це вміння комунікація яка несе добробуту та розуміння повага у спілкуванні з людьми. Толерантність це здатність приймати й поважати інших людей, навіть якщо їхні погляди, спосіб життя та ін. відрізняються від наших. Прийняття іншої системи поглядів, способу життя, манери поведінки та звичаїв. Повага до інших, розуміння один одного, терпеливість, співчуття та не ображання інших людей за їхніми недоліками.
Отже, толерантна особистість – це така особистість, яка вміє не засуджувати інших та яка проявляє терпимість до розбіжностей і вміє прийняття інших.