Що таке булінг?

Звіт ЮНЕСКО показує, що майже кожен третій учень (32 %) зазнав знущань з боку своїх однолітків принаймні раз за останній місяць. Понад 36 % учнів вступили в бійку з іншими учнями і майже 32,4 % зазнали фізичних нападів за останній рік. Кожен 10 учень став жертвою кібер-залякування, явища, яке неодмінно посилюватиметься з постійним зростанням використання соціальних мереж.

Порушуючи це питання, держави-члени ЮНЕСКО вирішили у перший четвер листопада кожного року відзначати Міжнародний день боротьби з насильства та залякування в школі, включаючи кібер-залякування.

Будь-яка форма насильства, пов’язаного зі школою, порушує право на освіту, здоров’я та добробут. Попри підвищений рівень обізнаності та обговорення питання булінгу на державному рівні протягом останніх років, проблема залишається досить розповсюдженою в усьому світі й впливає на життя та майбутнє мільйонів дітей та підлітків.

ЩО ТАКЕ БУЛІНГ?

Булінг  (builying, від англ. buily – хуліган, забіяка, грубіян, насильник) – це агресивна і вкрай неприємна свідома поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої дитини, що супроводжується регулярним фізичнім і психологічним тиском, визначається як пригноблення, дискримінація, цькування.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ?

Перше і найголовніше правило – не тримати це у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають у школі, цього не слід соромитись. Інколи допомогти з вирішенням складної ситуації у школі може абсолютно не пов’язана з цим людина: тренер у секції, куди ти ходиш після школи, або вчитель, до якого ти ходиш на додаткові заняття. Також не слід звинувачувати себе у тому, що тебе цькують.

Кривдникам легко знайти жертву булінгу, адже для цього слід просто якось відрізнятись від свого оточення.

Якщо цькування перетворились зі словесних на фізичні – йди до директора або завуча освітнього закладу, та докладно розкажи їм про це. Також повідом про ситуацію батьків.

Якщо у закладі є психолог, то можна сміливо звернутись до нього, щоб відновити відчуття впевненості у своїх силах та зрозуміти, як діяти далі.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ ЦЬКУВАННЯ?

Якщо цькують твого друга чи подругу, то одразу звернись до дорослих: вчителя, старших товаришів, родичів, батьків тощо.

Якщо твій друг чи подруга поділилися з тобою, що вони потрапили у ситуацію булінгу, обов’язково говори з ними про це — вони потребують твоєї підтримки.

У жодному разі не слід приєднуватись до групи, що цькує, та висміювати проблеми свого друга чи подруги.

Спробуйте повідомити про булінг дорослих людей, педагогів де це відбувається, або батьків дитини.

КУДИ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ?

На гарячу лінію ГО «Ла Страда – Україна», одна з провідних неурядових організацій України у сфері захисту прав жінок та дітей.

Національна дитяча «гаряча» лінія

116-111 (цілодобово),  0 – 800 – 500 – 225  (з 12.00 до 16.00)

Служба у справах сімї, дітей та молоді

місто Суми – (0542) 61 – 15 – 35

Клініка дружня до молоді

місто Суми – (0542) – 32 – 72 – 00

Телефон служби довіри

місто Суми – (0542) – 78 – 00 – 00

+38(050) 91 44 024