Мистецтво
Ручні вироби
Ткацтво

Зразковий художній колектив “Майстерня ткацтва та художнього текстилю”

Розклад

І група

  • понеділок: 18:00 – 19:45
  • субота: 12:30 – 14:15

Дар’я Олександрівна Шерстюк

керівник гуртка

Художній текстиль є невіддільною складовою декоративно-ужиткового мистецтва, спрямованого на створення виробів із ниток, шерсті, тканини. Традиційно він поєднує в собі різні види ремесла, серед яких ткацтво, вибійка, народна лялька-мотанка, валяння, текстильна аплікація тощо. Осучаснені традиційні ремесла стали не тільки засобами створення ужиткових речей, а й мистецьких творів, перетворюючи ремесло на мистецтво.

Майстерня художнього ткацтва була створена в 1984 році.

Гурток зорієнтований на дітей віком від 7 до 18 років та працює за програмою соціально-реабілітаційного напряму.

Навчальна програма гуртка початкового, основного та вищого навчальних рівнів передбачає 7 років навчання:

  • 1-й рік – початковий рівень – 4 год. на тиждень;
  • 2-й рік – основний рівень – 4 год. на тиждень;
  • 3-й рік – основний рівень – 6 год. на тиждень;
  • 4-й рік – основний рівень – 6 год. на тиждень;
  • 5-й рік – основний рівень – 6 год. на тиждень;
  • 6-й рік – вищий рівень – 6 год. на тиждень;
  • 7-й рік – вищий рівень – 6 год. на тиждень.

На першому році навчання діти отримають елементарні знання про такі напрями художнього текстилю, як ткацтво, лялькарство та текстильна аплікація, ознайомляться з історією, основними приладами та матеріалами, простими видами ткацьких переплетень, традиційними орнаментами, техніками ткацтва, ознайомляться з основами створення ляльки-мотанки та її сакральним значенням, пізнають особливості роботи в техніці текстильної аплікації, основи малюнка, закони та прийоми композиції, технології стилізації, навчаться малювати рослинні елементи з натури.

Під час навчання за основним рівнем вихованці дізнаються про історію ткацького мистецтва Слобожанщини та всієї України в цілому, розширять свої знання щодо видів ткацьких переплетень, ознайомляться з різновидами сучасного гобелену, навчаться малювати та стилізувати образи рослин, тварин, птахів та людини, створювати на їхній основі сюжетні композиції, творчо підходити як до виготовлення тканої роботи, так і до її оформлення, дізнаються про аспекти появи ляльок-мотанок, виникнення народних іграшок, пізнають техніки створення основи ляльки, дізнаються про українських народний одяг, навчаться стилізувати елементи ляльки-мотанки, розробляти її образ, отримають знання про джерела походження сучасної м’якої іграшки, технології створення іграшки за готовими викрійками та основи створення власних викрійок, оволодіють технологіями пришивної аплікації, різноманітними ручними швами та способами, які використовуються в текстильній аплікації та інших напрямах текстильного мистецтва. Цікаво дітям ознайомитися з основами валяння, технологіями мокрого та сухого валяння, холодним та гарячим батиком, його джерелами виникнення та особливостями створення на основі отриманих знань щодо ужиткових та декоративних виробів.

Заняття вищого рівня спрямовані на розширення знань дітей із різних напрямів художнього текстилю, удосконалення навичок практичної діяльності, формування умінь поєднувати різні напрями та створювати на їх основі творчі роботи.

Програмою цієї майстерні передбачено ознайомлення вихованців з художнім ткацтвом, валянням, текстильною аплікацією, батиком, лялькарством, м’якою іграшкою та набуття вихованцями практичних навичок із цих видів ремесла.

Творчі роботи дітей вирізняються колоритом, фактурою та цікавою композицією, що дає можливість вихованцям майстерні брати активну участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських конкурсах, фестивалях та посідати призові місця. Роботи вихованців постійно експонуються на виставці в Сумському Палаці дітей та юнацтва.

Сторінка колективу у Facebook