Результати анкетування вихованців Палацу та їхніх батьків з проблем булінгу
Булінг – тип деструктивної конфліктної взаємодії в малій групі.
Проблема булінгу серед дітей є особливо актуальною в сучасному підлітковому середовищі. Насильство серед однолітків завжди було однією з найважливіших проблем освітнього середовища.
Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психоемоційного розвитку.
За підсумками міжнародного дослідження PISA в середньому 14,7% учнів в Україні повідомили, що зазнавали булінгу принаймні кілька разів на місяць.
По перше, діти не завжди говорять дорослим про знущання однолітків. По друге, найчастішими стратегіями поведінки батьків постраждалих є уникання та ігнорування проблеми. В одному випадку батьки намагаються перевести дитину в інший колектив, а в іншому залишають все як є, оскільки, вважають булінг нормальним проявом дитячої поведінки. За даними всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні жертвами булінгу в ЗЗСО є близько 17 % дівчат і 16 % хлопців віком від 11 до 15 років. А за результатами анкетування Міністерства юстиції України, приниження у школі зазнавало 45% опитаних підлітків. Тому одним із головних завдань нашого закладу є профілактика цього небезпечного явища серед учасників освітнього процесу.
Згідно з планом роботи психологічної служби Сумського Палацу дітей та юнацтва, у жовтні 2024 року для вихованців та їх батьків було проведено анкетування психологом Осюхіною Оленою Олександрівною. Для онлайн-тестування використано Google Форми (онлайн-сервіс для створення зворотного зв’язку). В опитуванні брали участь здобувачі освіти, кількість респондентів – 294, та батьки вихованців основного та вищого рівня, кількість респондентів – 256.
Мета: виявити рівень обізнаності з боку вихованців та їх батьків стосовно проблеми булінгу в дитячому середовищі.
Діагностичне дослідження продемонструвало, що явище булінгу знайоме вихованцям ПДЮ. Відповіді на значущі питання:
- Чи знаєте ви, що таке булінг (цькування)? Відповідь «так» – 99%;
- Чи були ви самі учасником цькування, знущання? Відповідь «ні» – 93,8%;
- Де найчастіше трапляється цькування? Відповідь «у школі» – 61,6%;
- Чи знаєте ви, куди слід звернутися, якщо зазнаєте булінгу? Відповідь «так» – 80%.
Якісний та кількісний аналіз відповідей дає можливість продовжувати пошук нових форм взаємодії психолога з батьками, а також надає додаткові можливості для удосконалення навичок партнерської суб’єкт-суб’єктної взаємодії «психолог – батьки – педагоги».