Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу

Булінг – це не просто сварка чи конфлікт, а повторювані дії, які завдають болю, принижують гідність іншої людини та залишають негативний слід на все життя. З огляду на це, у жовтні 2024 року Міністерство освіти і науки України  запустило новий інструмент на сайті АІКОМ, який дозволяє вихованцям і батькам швидко повідомити про випадки булінгу (https://aikom.iea.gov.ua/bullying/help).

Як повідомити про булінг?

Документи

Завантажити документ “Порядок подання та розгляду заяв про ви…”
Порядок_подання_та_розгляду_заяв_про_випадки_булінгу

Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти (згідно з Порядком реагування на випадки булінгу (цькування). «Подання заяв або повідомлень про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти»), затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019р. No 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладі освіти»)
1. Учасники освітнього процесу можуть повідомити про випадок булінгу (цькування), стороною якого вони стали або підозрюють про його вчинення стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу або про який отримали достовірну інформацію, керівника закладу освіти.

2. Повідомлення можуть бути в усній та (або) письмовій формі, в тому й числі із застосуванням засобів електронної комунікації.

3. Керівник закладу освіти у разі отримання заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування): невідкладно у строк, що не перевищує однієї доби, повідомляє територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України, принаймні одного з батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування); за потреби викликає бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги для надання екстреної медичної допомоги; повідомляє службу у справах дітей з метою вирішення питання щодо соціального захисту малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування), з’ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування) та вжиття заходів для усунення таких причин; повідомляє центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з метою здійснення оцінки потреб сторін булінгу (цькування), визначення соціальних послуг та методів соціальної роботи, забезпечення психологічної підтримки та надання соціальних послуг; скликає засідання комісії з розгляду випадку булінгу (цькування) не пізніше ніж упродовж трьох робочих днів з дня отримання заяви або повідомлення; доводить до відома учасників освітнього процесу рішення комісії згідно з протоколом засідання та здійснює контроль за їхнім виконанням.

4. До участі в засіданні комісії за згодою залучаються батьки або інші законні представники малолітніх або неповнолітніх сторін булінгу (цькування), а також можуть залучатися сторони булінгу (цькування), представники інших суб’єктів реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти.

5. Строк розгляду комісією заяви або повідомлення про випадок булінгу (цькування) в закладі освіти та виконання нею своїх завдань не має перевищувати десяти робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення керівником закладу.

6. Відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

Цькування неповнолітнього карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 та 1700 гривень відповідно) або громадськими роботами від 20 до 40 годин (до 1 міс з відрахуванням до 20% заробітку). Якщо булінг вчинила група осіб або його скоєно повторно протягом року після накладення штрафу, розмір стягнення становитиме 100-200 неоподатковуваних мінімумів (1700-3400 грн) або громадські роботи 40-60 годин. Якщо булінг вчинила малолітня (до 14 років) або неповнолітня (від 14 до 16 років) особа, то за неї платитимуть штраф і виконуватимуть громадські роботи батьки, або особи, які їх замінюють.

Протоколи за вчинення цього порушення уповноважені складати органи національної поліції України, а притягувати до адміністративної відповідальності будуть місцеві суди.

Дитяча лінія – 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу – 116 000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству – 116 123 або 0 800 500 335 Уповноважений Верховної Ради з прав людини – 0 800 50 17 20 Уповноважений Президента України з прав дитини – 044 255 76 75 Центр надання безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103 Національна поліція України – 102

7. Роботу комісії організовує голова – керівник закладу освіти.